BlueSonety
Alba
Historie projektu
Myšlenkou zhudebňování poezie se Václav Kramář zabýval již od střední školy, lákala ho představa vytvářet pro básnické obrazy paralelní, hudební svět. V létě 1995 vznikaly první písně, a to buď na texty spolužáka Jana Rydla, nebo na básně, které v té době objevoval (z té doby také pochází zhudebněný Kainar, který se objevil co do melodie a harmonie v téměř nepozměněné podobě i na albu BlueSonety). S gympláckou kapelou skromně nazvanou The UniQues natočil v průběhu let 1996-1998 demo EP, klip a průřezové CD s názvem “Až nás budou miliony”, na níž vybral 18 z celkového počtu cca 100 do té doby složených písní.
Po maturitě odešel do Brna studovat práva, kde zjistil, že mu hudba chybí natolik, že založil v roce 1999 s kamarády z fakulty další svůj autorský projekt Pohodová stěna a paralelně začal studovat muzikologii na Filozofické fakultě v Olomouci. Po několika letech a personálních změnách se v zhruba v roce 2002 vrátil ke zhudebňování básnických textů, a to s kapelou Off Side Story, kterou transformoval z PS v roce 2005 (v obsazení Libor Kapička a posléze Pavel Bříza a krátce též Kamil Slezák - bicí, Marek Abrahám - baskytara, Jan Přibil - trubka, Johana Teryngerová a posléze Soňa Borková - zpěv). V letech 2006-2008 natočil 14písňové demoalbum Zimohrátky, jež redukoval po vzniku desky BlueSonety na 10 skladeb (některé skladby z demoalba dostaly na BlueSonetech novou podobu). Zhruba v roce 2010 po příležitostné koncertní činnosti kapelu nakonec rozpustil. Dále se částečně autorsky realizoval v trutnovské jazz-barockové kapele Ostaš, jejímž členem byl v letech 2007 až 2013.
Několik dalších let se věnoval převážně vědecké práci, na jejímž konci byla v roce 2014 disertační práce, kterou propojil dva své paralelní světy - hudbu a právo, aby o rok později na jejím základě vydal knihu, která v českém jazykovém prostředí představuje dosud neexistující komplexní pohled na problematiku autorského práva ve světě hudby - a to v teoretické rovině, praktické, a rovněž té terminální, tedy soudní.
Nicméně praktická hudba se do jeho života vracela i nadále. V létě 2012 dostal nabídku do pop-fusionové formace houslisty Pavla Šporcla, s jehož projektem Sporcelain odjel celé podzimní turné. Tato zkušenost mu otevřela pomyslné dveře do profesionálního muzikantského světa. V létě 2013 napsal se členy ostravské improvizační divadelní skupiny hudbu k multimediálnímu projektu Jmenovánky, což byl posléze pro něj impuls vrátit se ke svému projektu a natočit znovu své nejlepší skladby na zhudebněné básnické texty. Za tímto účelem se sešel v srpnu 2015 s bubeníkem Martinem Novákem, jehož znal již z gymplu, a s baskytaristou Kubou Šimáněm a natočili během několika málo dnů základy ke všem 14 písním aktuální desky BlueSonety. Další 3 roky se pak nesly ve znamení hledání těch správných ingrediencí jednotlivých písní, vhodných muzikantů a interpretů jednotlivých skladeb ...